Windows 10 Terminál dostane nový vzhľad

Published by xsiposm on

Windows Terminal Show-time

Slúžiť bude ako centrála pre používateľov všetkých konzolových aplikácií.

Spoločnosť Microsoft na vývojárskej konferencii Build 2019 predstavila novú súčasť Windows 10. Stane sa ňou takzvaný Windows Terminal. Používateľom hneď v základe prinesie niekoľko výhod a funkcií, ktoré doteraz pri práci s konzolou dostupné neboli. Téme sa venoval web XDA Developers.

Nepôjde len o ďalšiu konzolovú aplikáciu. Windows Terminal má byť miestom, kde používatelia nájdu všetky existujúce konzolové programy a budú k nim môcť priamo pristupovať. Reč je o aplikáciách ako PowerShell, Cmd a Windows Subsystem for Linux.

Okrem jednoduché prístupu ponúkne Windows Terminal vykresľovanie textu pomocou grafickej karty, podporu tém, záložiek, skratiek, rozdelenia na viaceré okná, plnú podporu znakovej sady Unicode a ďalšie novinky. V súčasnosti je dostupný len ako náhľad, no rozšírenie pre verejnosť je plánované na jún.

Podstata fungovania konzolových aplikácií sa nezmení. Dostanú však oveľa krajší kabát.
Windows Terminal

Súvisiacou novinkou je oznámenie Windows Subsystem for Linux 2. Vyššia verzia bude založená na linuxovom kerneli 4.19. Vďaka niekoľkým trikom by mala byť skrátená dĺžka načítavania subsystému a tiež znížené jeho pamäťové nároky. Pribudla podpora virtualizačných kontajnerov Linux Docker. Aktualizácia bude pre sprístupnená verejnosť takisto v júni.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *