Nočný režim a dalšie Novinky v Android 10 Q

Published by xsiposm on

Tmavý režim nestmaví len systém, ale aj niektoré aplikácie.

Android štandardne ponúkne desktopový režim, tretia beta má ale ešte veľké množstvo chýb.

Spoločnosť Google už pracuje na tohtoročnej aktualizácii operačného systému Android a pomaly začína ukazovať, ako si ho predstavuje. Beta program bol nedávno rozšírený na spolu 21 zariadení od rôznych výrobcov. V redakcii sme sa ho preto rozhodli vyskúšať.

Testovacie zostavenie sme nainštalovali na smartfón Sony Xperia XZ3 (pozrite si test). Ak sa chcete dozvedieť viac alebo zistiť, ako si zostavenie nainštalovať na svoj telefón, všetky potrebné informácie nájdete na stránkach Google Developers.

Inštalácia bola v našom prípade jednoduchá, no bol k nej vyžadovaný počítač. Ihneď na stránkach výrobca upozorňuje, že Dual SIM funkcionalita nie je v beta verziách systému podporovaná. Za zmienku stojí Huawei, ktorý dovoľuje nový systém vyskúšať len vývojárom. Podmienkou je v jeho prípade minimálne jedna aplikácia zverejnená v Obchode Play.

Najmä zmeny „pod kapotou“

Nový Android 10 Q, minimálne v súčasnom stave, je veľmi podobný svojmu predchodcovi. Drobné zmeny možno badať až v nastaveniach telefónu. Používateľ má napríklad po novom oveľa väčšiu kontrolu nad upozorneniami.Rýchle menu s nastavením priority je dostupné pre každé upozornenie.

Systém môže automaticky určovať ich dôležitosť a podľa toho rozhodne, či po príchode majú vydať zvuk alebo nie. Dostupná je možnosť vypnutia kontextových tlačidiel v upozorneniach a rýchlych odpovedí.

Rýchle menu s nastavení priority je dostupné pre každé upozornenie.

Android Q dokáže rozlišovať medzi potiahnutím upozornenia doprava a doľava. Na základe toho akciám priradí rozdielne akcie. Jedna strana upozornenie odstráni, zatiaľ čo druhá otvorí rýchle menu s nastavením jeho priority. Návrat na predchádzajúci model, teda odstránenie upozornenia potiahnutím do akejkoľvek strany, nie je možný.Notifikačné bublinky, rovnako ako niektoré ďalšie funkcie, v súčasnosti dostupné nie sú.

Oveľa zaujímavejšou novinkou sú však bublinky. V redakcii sa nám ich nepodarilo vyskúšať. V druhej bete boli dostupné po zadaní príkazov prostredníctvom konzoly ADB z počítača, teraz už majú vlastný prepínač v nastaveniach. Ani jeden spôsob aktivácie však zjavne nefunguje.

V praxi ide o zobrazenie upozornení rovnakým spôsobom, ako možno v aplikácii Facebook Messenger komunikovať prostredníctvom četových hlavičiek. Netreba ani otvoriť aplikáciu – po rozbalení bubliny sa zobrazia všetky prijaté správy aj odoslané odpovede. Google však na svojich stránkach informuje, že do finálneho Androidu Q zatiaľ notifikačné bubliny integrovať neplánuje.

Tmavý režim systému aj aplikácií

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt android 10 Q dark

Najväčšou novinkou v novom Androide je natívna podpora tmavého režimu. Prepínač motívu sa nachádza v nastaveniach obrazovky, no je možné pridať aj dlaždicu na panel rýchlych nastavení. Po zmene nastavenia sa okamžite prepnú do tmavého zobrazenia všetky systémové prvky a dokonca niektoré predinštalované aplikácie. Tmavý režim je automaticky aktivovaný aj v prípade, že sa zapne Šetrič batérie.

Spolu so systémom sa tmavé zobrazenie aplikuje napríklad na aplikácie Telefón od Googlu, Fotky Google a Hry Play. Téme systému sa dokáže prispôsobiť tiež prehrávač VLC v prípade, že používateľ zvolil takéto správanie. Správy od Googlu sa automaticky neprepínajú, tmavý režim je v ich prípade potrebné aktivovať manuálne. Platí to aj pre Google Chrome a ďalšie.Tmavý režim nestmaví len systém, ale aj niektoré aplikácie.Zdroj: Adam Harmada

Je veľkou výhodou, že systémové prvky a upozornenia sú po zapnutí tmavého režimu skutočne čierne. Ocenia to najmä majitelia zariadení s displejom technológie OLED, ktorá dokáže jednotlivé pixely vypnúť úplne. Znamenať to pre nich bude možno nie veľmi badateľnú, no predsa cenenú úsporu energie.

Na druhej strane, predinštalované aplikácie úplne čierne nebudú. Biele pozadie sa zmení na tmavú sivú. Nevedno, prečo Google situáciu vyriešil takto nejednotne a je úplne zjavné, že si to vyžiada ešte zásadné dorobenie.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *